Vi som jobbar här
-
Roger Backlund VD
Jag heter Roger Backlund, är VD och äger butiken med min familj.
Min familj består, bortsett från min fru Pia, också av mina två vuxna barn, Robin och Frida.
På fritiden är jag en mat- och vinälskande sk ”trottoarskogsbonde” som spenderar mycket tid i en skön fåtölj läsande historiska böcker. -
Eleonor Remmets Guldsmed
Jag heter Eleonor Remmets och har arbetat med guld sedan 1977. Gesällbrev som guldsmed mottog jag i Blå hallen 1985.
Flyttade från Stockholm med man och barn till Skellefteå, och har blivit kvar på Burmans sedan 1989. Nu arbetar jag halvtid och har en egen webbshop i en helt annan bransch. Jag syr huvudbonader till cancerpatienter www.bigsi.se -
Ingemar Forsberg Urmakare
Mitt namn är Ingemar Forsberg och det är jag som är killen som lagar din klocka när den inte fungerar. Jag har alltid haft en stor passion för finmekanik och tekniska lösningar, så med urmakaryrket trivs jag som fisken i vattnet! Jag har arbetat som urmakare i drygt 20 år, och innehar förutom ett gesällbrev även ett mästarbrev inom yrket.
-
Nelly Borgström Säljare
Jag heter Nelly och är en glad, positiv och djurgalen tjej. Älskar att spendera tid i stallet där jag haft egen häst i flera år. Då jag inte är i stallet så ägnar jag mycket tid åt smycken, skor och kläder då det är en stor passion för mig! Absoluta favoritsyssla hemma – Rensa garderoben!